تحلیل امیر راکبی در مورد انتخاب هدف اصلی زندگی

 • توسط مدیر
 • یکشنبه , 14 آوریل 2019
 • 0

تحلیل امیر راکبی در مورد انتخاب هدف اصلی زندگی

زندگی مانند سفری می باشد که دارای خوشی ها، لذت ها و البته سختی ها و مشکلات است که نتایج همه ی این ها پختگی انسان را در پی دارد. پس بهتر است در این سفر هدفی تعیین گردد تا انسان دچار آشفتگی و سردرگمی و یا روزمره گی نشود بی آنکه ره­آورد خاصی برای خود رقم بزند و هدیه ارزنده ای به جامعه بشری عرضه کند.

چگونگی لذت مستمر از زندگی:

انسانی که در پایان سفر زندگی ره­آوردهای بسیاری برای خود و دیگران فراهم کرده کسی است مسیر طولانی تر را نسبت به انسانهای معمولی می پیماید، از تجربه و موفقیت های مختلف و جدید سیراب می شود و هر روز تبدیل به انسانی آزموده تر و قوی تر نسبت به گذشته می شود. به اعتقاد بنده همه ی ما به این جهان آمده ایم تا کاری بزرگ را به انجام رسانیم و در وجود هر یک از ما موهبتی خاص و نیروی عظیم نهته است. هر یک از ما استعداد خاصی در خود داریم که ممکن است این نبوغ در رشته های متفاوت همچون فروش و بازاریابی، نوآوری، کارهای تجاری و یا ترقیات اداری باشد. پس نباید زندگی را صرف مواردی کنیم که در آن هیچ سودی ندارد شاید برایتان این مسئله مطرح شود که چگونه می توان در این زندگی لذت مستمر و بی پایان داشته باشیم پاسخ این است برای سعادتمندی و لذت، لازم است هدف خود را مشخص کرده و کشتی خود را در مسیر رسیدن به آن حرکت دهیم. در اینجا باید نکته ای را به شما خاطرنشان کنم. لازم نیست که هدفهای شما امکان پذیر باشند ولی نه اینکه به طور کلی عقل خود را کنار بگذارید فرضا قد شما ۱۵۰ سانتی متر است و این هدف را نمی توانید انتخاب کنید که در سال آینده حتما قهرمان بسکتبال یا پرش از ارتفاع شوید. مهمتر آنکه انرژی خود را در راهی بیهوده هدر می دهید، و حال آنکه می توانید به شکل بهتری از آن استفاده کنید.

هدفهای خود را محدود انتخاب نکنید:

هدفهای محدود، زندگی شما را محدود می سازند. پس در انتخاب هدف وسعت نظر داشته باشید. هنگام هدف گذاری آزاد باشید، بگذارید افکارتان آزادانه گردش کند تمام محدودیتهایی که دارید آنهایی هستند که خودتان برای خود ایجاد کرده اید. این محدودیت ها فقط در ذهن وجود دارند. پس هر وقت محدودیتی به ذهنتان رسید، بلافاصله آنرا از مغز خود خارج سازید.

از همین امروز به دنبال هدف غایی خود باشید هیچکس غیر از خود شما نمی تواند هدف زندگی شما را تعیین کند. و ویژگی­هایی که حتماً در هنگام انتخاب هدف باید مد نظر داشت عبارتند از:

 1. هدف باید متناسب با توانایی ها و خواسته ها باشد: شما باید خود را بشناسید که این باعث آگاه بودن از خواسته ها و علایق و هچنین توانایی ها و استعداد های خویش می شود.
 2. هدفی که تعیین می کنید باید در راستای توانایی ها و خواسته هایتان باشد که عدم توجه به این موضوع موجب شکست شما می شود.
 3. هدف باید پویا باشد، زندگی تنها یک فرصت است که نمی دانیم این فرصت کی از ما گرفته می شود باید به خوبی از آن استفاده کنیم.
 4. هدف باید عام المنفعه باشد، اگر هدف به خوبی انتخاب شود موجب شکوفایی ظرفیتهای درونی ما میشود. باید بدانیم که زندگی دشوار است، رسیدن به هدف نیز همانقدر دشوار می باشد در این میان کسی که هدف درست را انتخاب کرده باشد از تک تک مبارزات لذت می برد و یقین دارد که بعد از هر سختی یک پیروزی غرورآفرین و لذت بخش نهفته است.
 5. هدف باید ما را به چالش بکشد ما را وادار کند که به دنبال راه های جدید باشیم و از تمام امکانات درونی مان استفاده کنیم.

هر موفقیت در زندگی مستلزم تلاش و کوشش است. هدف گذاری و تعیین دستاوردهای دلخواه نیز به کوشش نیازمند است. برای خیلی ها، راحت تر است که اینگونه امور را کنار بگذارند و زندگی روزمره خود را بگذرانند تا اینکه برای زندگی خود هدفی تعیین کنند.

اهمیت تعیین هدف در زندگی:

ابتدا به این سوالات پاسخ دهید تا بتوانید هدف خود را تعیین کنید: بزرگترین استعداد من چیست؟ بزرگترین توانایی من چیست؟ دیگران مرا در چه چیز موفق می دانند؟ تجربیاتم مرا برای چه کاری آماده کرده اند؟ علاقه شدید من چیست؟ چه چیزی باعث می شود که من جانم را فدایش کنم؟

هدف موجب جهت گیری زندگی ما می شود، هدف موجب افزایش توانایی درونی ما می شود، هدف موجب اولویت­بندی ما می­شود که در مورد این مسئله مثالی میزنم انجام کارهای مختلف با هم مثل آکروباتی است که چند بشقاب را روی چند میله به چرخش در آورده و تلاش می کند تعادل آنها را حفظ کند. این آکروبات برای جلوگیری از سقوط بشقاب ها مدام مجبور است وقتی را برای هر یک از بشقاب ها بگذراند و آن را به گردش در آورد وقتی یک بار این کار را انجام داد مجبور است دوباره از نو شروع کند و هر یک از بشقابها را دوباره به چرخش در آورد، فردی که هدف ندارد و اولویت بندی نمی کند نیز به همین گونه عمل می کند، هدف موجب می شود که کارهای ما ارزش پیدا کنند، هدف آینده ما را پیش بینی می کند یعنی مانند تماشاچیان در کنار گود نمی شینیم و تسلیم بازی زمان زندگی نمی شویم کسی که دارای هدف است بازیچه طوفان تغییرات قرار نمی­گیرد.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نوشته‌های تازه

مقالات

آیا شما جواب این سه سوال را می دانید؟