راه های رسیدن به موفقیت

 • admin
 • ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

راه های رسیدن به موفقیت در زندگی بسیارند و مطمئناً رسیدن به آن امکان‌پذیر است، اما چیزی که آن را ناممکن می‌سازد، عدم تلاش ما برای رسیدن به این هدف است؛ شما باید تلاش و سخت‌کوشی را را توشه راه پیش‌روی خود قرار دهید تا بتوانید به پاداش حس موفقیت دست‌ یابید. در این مطلب قصد داریم به سه موضوع حس موفقیت، ارکان اصلی موفقیت و راه‌های رسیدن به موفقیت بپردازیم؛ باعث افتخار ماست که ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

در راه رسیدن به حس موفقیت باید مواردی را مدنظر داشت به ما در این مسیر بسیار یاری می‌دهد که ما قفصد داریم در ادامه این مطلب از مطالب سایت rakebi.ir به مهم‌ترین آنها خواهیم پرداخت.

حس-موفقیت
راه های رسیدن به موفقیت

مهم‌ترین راه‌ های رسیدن به موفقیت

اولویت‌های خود را مشخص کنید:

موفق بودن تنها به‌معنای داشتن آرزوهای مبهمی نیست که دوست دارید آنها را برآورده شوند بلکه موضوع گسترده‌تری را دربرمی‌گیرد. برای رسیدن به حس موفقیت نمی‌توانید فقط آرام بنشینید و منتظر بمانید تا زندگی ابزارهای لازم را برای تحقق آرزوهایتان در اختیار شما قرار دهد، شما باید برای آنچه باید برای رسیدن به حس موفقیت لازم داید، برنامه‌های شفاف و قابل دستیابی تنظیم کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که تعیین اهداف برای خود، می‌تواند احساس اعتمادبه‌نفس و خوش‌بینی‌ بیشتری را تجربه کنید، حتی اگر به آنها نرسید. مشخص کردن الویت‌هایی که در این مسیر برای خود مدنظر دارید، یکی از ارکان اصلی موفقیت به‌شمار می‌آیند که دانستن و توجه به آنها به شما کمک می‌کند تا اهدافی که منجر به دستیابی به حس موفقیت می‌شوند را تعیین کنید.

جالب است بدانید تحقیقات نشان داده‌اند که اگر چیزی برای فرد بسیار مهم و معنادار باشد، احتمالاً بیشتر برای رسیدن به آن در تلاش خواهد بود؛ پس شما باید احت‌عنوان یک فرد هدفمند تصمیم بگیرید که مهمترین کارهایی که می‌خواهید انجام دهید کدام‌اند؟

مهمترین کارها در راه های رسیدن به موفقیت

 1. آیا به دنبال ایجاد خانواده تا یک زمان خاص هستید؟
 2. آیا به فرزند داشتن و کامل‌تر خانواده خود فکر می‌کنید؟
 3. آیا می خواهید یک نویسنده مشهور باشید یا اینکه به‌عنوان یک نویسنده کتاب جدیدی را منتشر کنید؟
 4. آیا می‌خواهید در مراتب تحصیلی خود پیشرفت داشته باشید؟
 5. آیا به پیشرفت شغلی و ارتقاء سمت خود فکر می‌کنید؟
 6. آیا می خواهید در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید، یک متخصص برجسته باشید؟

فرقی نمی‌کند چه تصمیمی که دارید؛ باید لیستی از مهم‌ترین اولویت‌های خود و کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، تهیه کنید تا قادر باشید برای هدف دستیابی به اهداف موردنظر خود، برنامه‌ریزی کنید؛ پس از اینکه برنامه‌ریزی خود را به اتمام رساندید، مجدداً آن را بازنگری کنید تا با تغییر اوضاع نیز بر برنامه‌ریزی خود تسلط داشته باشید، چراکه اولویت‌ها که از ارکان اصلی موفقیت محسوب می‌شوند و می‌توانند نتیجه را تغییر دهند، تغییر خواهند کرد. ایرادی ندارد! طبیعت زندگی این است.

زندگی غالباً انسان را به جاده‌هایی می‌کشاند که انتظار ندارید، پس همیشه تا حدی که می‌توانید آماده باشید و یا حداقل ایده‌ای داشته باشید تا بدانید می‌خواهید برای چه چیزی کار کنید؛ چراکه اینگونه بهتر می‌توانید آنچه را می‌خواهید به سرانجام برسانید.

اولویت‌های خود را اولویت‌بندی کنید:

یکی دیگر از ارکان اصلی موفقیت، اولویت‌بندی اولویت‌های شماست؛ این عبارت بدین معناست که اولویت‌های خود را در یک جدول به طبقات تقسیم کنید؛ این امر مدیریت زمان را نیز به ما می‌آموزد. به‌عنوان مثال، شما ممکن است اولویت‌های درجه اول، دوم و سوم داشته باشید. اولویت‌های ردیف اول باید در اسرع وقت انجام شوند. این اولویت‌ها، اموری هستند که برای شما حتی از مهم‌ترین‌ها هم مهم‌ترند. رده‌های دوم و سوم هنوز مهم هستند، اما ممکن است از اهمیت بالاتری نسبت به اولویت‌های ردیف اول برخوردار نباشند.

“عنصر” خود را پیدا کنید:

این عنصر یکی دیگر از ارکان اصلی موفقیت به‌شمار می‌آید و همان چیزی است که شما را به حرکت در می آورد، ضمن‌اینکه کاری است شما دوست دارید آن را انجام دهید. شما ممکن است این عنصر را در کار خود به کار بگیرید و یا از آن به‌عنوان یک سرگرمی لذت ببرید. مهم نیست این عنصر را در چه موردی به‌کار بگیرید، نویسندگی، نقاشی، رقص، علوم کامپیوتر، آشپزی و…، نکته مهم این است که آن در نحوه تعریف حس موفقیت معنی‌دار و مهم تلقی شده و پرورش این عنصر در خود باعث کسب احساس رضایت و شادی بیشتر شما خواهد شد.

بهتر است این موضوع را به‌ یاد داشته باشید که ممکن است شما از این مهارت که راه‌ های رسیدن به موفقیت به روشی غیرمنتظره استفاده کنید.

بگذارید این عبارت را با یک مثال روشن کنیم. برای مثال شما دروسی را آموزش می‌بینید که از آن برای آموزش به کودکان کم‌درآمد استفاده می‌کنید؛ شاید هرگز تصور نمی‌کردید که این کار را انجام دهید اما انجام داده‌اید و این همان نوعی از حس موفقیت است. برای مثال شاید شما به‌عنوان یک نویسنده، داری مهارت نوشتن باشید، اما حتی با داشتن این مهارت هم، بدون تمرین هرگز عالی نخواهید شد مگر اینکه برای بهتر شدن، مدام بخوانید و بنویسید. بهتر است بدانید این امر در مورد تمام مهارت‌ها و تصمیمات صادق است.

بهترین ممکن خود را تصور کنید.

این تمرین یکی دیگر از راه‌ های رسیدن به موفقیت است و می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید چگونه حس موفقیت را در زندگی خود تعریف کنید، ضمن‌اینکه در هنگام تنظیم اهداف، این رکن از ارکان اصلی موفقیت به شما برای رسیدن به آنها کمک بسزایی محسوب می‌شود.این تمرین که یکی از راه‌ های رسیدن به موفقیت است، خود، یک فرایند دو مرحله‌ای است که در ادامه به شرح ذیل می‌باشد:

 1. ابتدا خود را در آینده‌ای تجسم می‌کنید و سپس در نظر می‌گیرید که چه ویژگی‌ها و مواردی به شما کمک می‌کنند تا به آن خود تجسم شده، برسید. به بیان دیگر خود را در زمانی از آینده تصور کنید که در بهترین و موفق‌ترین نسخه خود هستید که این نیازمند تصور جزئیات بهترین آینده شماست؛ اینکه چه حس و چه رفتاری خواهید داشت؟از شخصیتی مثبت برخوردارید یا منفی؟ چگونه با مردم ارتباط برقرار می‌کنید و هزاران موارد دیگر…؛ برای بهتر انجام دادن این امر باید به‌جای تعریف حس موفقیت با معیارهای دیگران، برآنچه برای شما مهم‌ترین و معنی‌دارترین است، تمرکز کنید. مهم نیست در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید، نکته مهم این است که این امر می‌تواند در هر زمینه‌ از مهارتی صادق باشد.
 2. در این مرحله در نظر بگیرید که در چه زمینه فعال هستید یا چه مهارتی را از قبل دارید؟ چه زمینه از فعالیتی برای شما معنادار است؟ از قبل چه می‌دانید؟ با خود صادق و دلسوز باشید. حال که مثال‌هایی از سوالات فوق به خود پاسخ دادید، سپس در نظر بگیرید که کدام ویژگی را می توانید یاد بگیرید یا توسعه دهید و یا اینکه با خود صادق و دلسوز باشید. می‌توانید این آموزش را فرا بگیرید؟ بنابراین روش‌های ساخت ویژگی‌های مورد نیاز خود را مشخص کنید و آنها را پرورش دهید. به‌عنوان مثال، اگر خجالتی هستید، آموزش ببینید و مهارت‌های اجتماعی خود را پرورش دهید تا بتوانید خود را به دیگران معرفی کنید.
 3. کمک بگیرید: یکی دیگر از راه‌ های رسیدن به موفقیت این است که با افراد تماس بگیرید و از آنها کمک بخواهید. سعی کنید بیشتر از افراد خودساخته و به ویژه افرادی که می توانند در پیشبرد اهداف به شما کمک کنند، کمک بگیرید. به یاد داشته باشید همانطور که به دیگران کمک کنید، دیگران نیز به یاری شما خواهند آمد، پس به دیگران فرصت دهید. برای مثال معلمان دوران تحصیل خود را بخاطر بیاورید، دبیران به‌واسطه دسترسی که به دانش دارند، افراد را در پرورش علایق به سمت‌وسوی درستی هدایت می‌کنند.
راه های رسیدن به موفقیت
اهداف

اهداف خود را مشخص کنید:

اهداف در زمینه راه‌ های رسیدن به موفقیت، اقدامات خاصی هستند که برای کمک به شما در رسیدن به حس موفقیت و هدف خود انجام می‌گیرند؛ به‌بیانی دیگر آنها مانند پله‌های نردبانی هستند که شما را به اوج می‌رسانند پس تعیین اهداف یکی از ملموس‌ترین و مهم‌ترین راه‌ های رسیدن به موفقیت هستند. اهداف می‌توانند برای اشخاص مختلف، متفاوت باشند، می‌توانند برای بسیاری مشترک باشند.

به یاد داشته باشید که فقط می‌توانید اقدامات خود را کنترل کنید، نه نتایج آنها یا اقدامات دیگران را پس به‌خاطر تفکر نادرست دیگران خود را آزار ندهید.

چالش ها را به تجربه‌های آموزنده تبدیل کنید:

تفاوت اساسی که بین افراد موفق و ناموفق وجود دارد نحوه پاسخگویی آنها به موانع است. هر چقدر هم سخت کار کنید و با استعداد باشید، بازهم موانع را تجربه خواهید کرد، نکته مهم این است که آیا شما موانع را به‌عنوان شکست می‌بینید یا تجربه آموزنده؟ از خود بپرسید با موانع چگونه برخورد می‌کنید؟ اگر یکبار شکست خوردید، به خود یادآوری کنید که دفعه بعد که با چنین مشکلی روبه‌رو شدید، بهتر مجهز می‌شوید و بهتر عمل می‌کنید.

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که موفق می‌شوند به‌طور کلی هیچ مانع کمتری نسبت به افرادی که موفق نمی شوند ندارند؛ این نحوه انتخاب افراد برای تفسیر و پاسخ به این موانع است که حس موفقیت را بیش از هر چیز برای آنها تعیین می‌کند.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.