عوامل موثر بر تحول سازمانی کدامند؟

 • admin
 • ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
مدیریت-تحول-سازمانی

تحول سازمانی استراتژیکی است که در زمینه بهسازی سازمان فعالیت دارد؛ به‌بیان ساده‌تر همان تغییراتی است که در یک سازمان رخ می‌دهد و عملکرد آن نهاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ابتدا بگذارید شما را ماهیت تغییر آشنا کنیم؛ تغییر همان جابه‌جایی از وضعیت فعلی به وضعیت ثانویه است که هم ممکن است به‌واسطه داشتن برنامه‌ریزی، از شرایط ناخوشایند به خوشایند ارتقا یابد، هم می‌تواند امکان تغییر وضعیت از حالت خوشایند به وضعیت ناخوشایند را فراهم کند، چراکه برنامه‌ریزی درستی برای آن صورت نگرفته است؛ پس گرچه مهم است که این تغییر در جهت مثبت اتفاق بیفتد، اما مهم‌تر آن است که برنامه‌ریزی داشته باشد ضمن‌اینکه در آن مدیریت تحول سازمانی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

مدیریت تحول سازمانی و ارتقای سطح عملکرد آن براساس تغییرات برنامه‌ریزی شده امکان‌پذیر است و نیازمند رهبران تحول‌گرا و بلعکس تنزل نهاد مربوطه نتیجه نادیده گرفته شدن برنامه‌ریزی در این تغییرات و نشان‌دهنده مشکل در سازمان است که باید در راستای اهداف مشخص آن، به طریقه درست حل شود.

ما در این مطلب می‌خواهیم به بررسی عوامل موثر بر تحول سازمانی بپردازیم تا بر اطلاعات شما مخاطبین بیفزاییم پس باعث افتخار ماست که این مطلب را نیز مانند مطالب دیگر وبسایت rakebi.ir همراهی کنید.

اصلاحات-سازمانی
تحول-سازمانی

با عوامل موثر بر تحول سازمانی آشنا شوید

 • مدیریت تحول سازمانی یا رهبری تغییرات
 • مدل‌های تغییرات
 • محیط داخلی
 • محیط خارجی
 • تعیین هدف برای سازماندهی مجموعه
 • بهره‌برداری مفید از سازمان
 • توسعه سرمایه انسانی
مدیریت-تحول-سازمانی
مدیریت تحول سازمانی

مدیریت تحول سازمانی یا رهبری تغییرات

مدیریت تحول سازمانی نیازمند یک رهبر تحول‌گرا و بهره‌مندی از ترکیب سبک‌های رهبری برای آماده‌سازی کارکنان سازمان در زمینه رشد و توسعه مستمر سطح علم و آگاهی آنان است. به‌جهت اینکه شرایط متفاوت هستند، باید در این نوع رهبری از سبک‌های مختلف بهره‌مند شد، بنابراین برنامه‌ریزی درست و استفاده از مهارت‌های متفاوت می‌تواند تاثیرگذاری یک رهبر را بر سازمان افزایش دهد و هدایت سازمان را در جریان یک تغییر موثر قرار دهد که لازمه موارد مذکور شناسایی نقاط مثبت و منفی سازمان خود و سایز نهادهاست.

مدل‌های تغییرات

کرت لوین، روانشناس آلمانی گفته است لازمه شکل‌گیری یک تغییر موفق، درهم ریختن وضعیت متعادل فعلی و تغییر دادن آن به وضعیت جدید و همینطور اثبات وضعیت ثانویه است که باید برای تحقق آن به یکی از شیوه‎‌های ذیل عمل کرد:

 1. استفاده و افزایش نیروی محرکی که قادر باشد موجب دور شدن رفتار افراد از شرایط فعلی گردد.
 2. باید نیروهای بازدارنده‌ای که رفتار افراد را از حالت تعادل شرایط فعلی دور می‌کنند، کاهش داد.
 3. باید از دو روش فوق به‌صورت تلفیقی بهره‌مند شد.

محیط داخلی

محیط داخلی یک سازمان که یکی دیگر از عوامل موثر بر تحول سازمانی است، خود شامل سه زیرمجموعه: کارمندان، ساختار سازمانی و فرایند درون سازمانی است.

 • کارمندان یا همان سرمایه انسانی سازمان نقش مهمی را در آن نهاد ایفا می‌کند؛ به‌طوری‌که هیچ سازمانی بدون داشتن نیروی انسانی قادر انجام کار و فعالیت نیست حتی اگر از بهترین محصولات و سرمایه برخوردار باشد.
 • ساختار سازمانی درواقع به ساختاری یا سیستمی گفته می‌شود که برای مدیریت و هدایت مجموعه و همینطور قرار گرفتن آن در راستای مسیر درست، کمک بسزایی به‌شمار می‌‌آید. از آنجاکه یک سیستم همیشه درحال شد و توسعه است، به بررسی و سازماندهی مجدد نیز نیاز دارد.
 • به مجموعه فعالیت‌هایی که تولید خروجی که برای شرکت مناسب و برای مشتریان باارزش است، فرایند سازمانی گفته می‌شود که برای ارائه خدمت در بازار انجام می‌گیرد.

محیط خارجی

همانطور که محیط داخلی سازمان مملو از عوامل بسیاری است، محیط خارجی آن نیز از مجموعه‌ای از عواملی تشکیل شده است که کنترل بر آن دشوار و یا حتی گاهی غیرممکن می‌باشد. درست است این عوامل خارج از مجموعه مربوطه اتفاق می‌افتد، اما تاثیر قابل‌توجی برای توسعه و پایداری آن دارد. در ادامه به این عوامل خواهیم پرداخت.

مواردی چون عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین بازار جهانی و فناوری (تکنولوژی) می‌توانند از عوامل خارجی موثر تحول سازمانی باشند. عوامل اقتصادی از موارد سیاسی، حقوقی و پولی گرفته تا نرخ تورم و معضل بیکاری را شامل می‌شود.

از سوی دیگر عوامل اجتماعی و فرهنگی متشکل از ارزش‌ها، عادت‌ها، هنجارها و نگرش‌های مردم یک ممکلت و البته مشکلات فرهنگی است که بر آن جامعه تاثیر می‌گذارد و باید موانع و مشکلات آن را شناسایی و برطرف کرد. بازار جهانی نیز با تغییرات خود سازمان‌های فعال در هر زمینه‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فناوری یا تکنولوژی نیز از دیگر عوامل محیط خارجی است که از تولید گرفته تا توزیع یک محصول یا ارائه یک خدمت، می‌تواند فعالیت‌های سازمان‌ها را تنظیم و فرایند سازمانی آنها را سازمان‌دهی و به‌روز ‌کنند.

تحول-سازمانی
اصلاحات-سازمانی

تعیین هدف برای سازماندهی مجموعه

همانطور که یک انسان با داشتن هدف یا اهداف مشخص می‌توانند قدم در یک مسیر درست بگذارد، داشتن هدف برای یک نهاد یا سازمان نیز جز ارزش‌ها و استراتژی‌ها و همینطور شایستگی‌های آن محسوب می‌شود؛ ضمن‌اینکه مهارت‌های مدیریتی آن سازمان را نشان می‌دهد که تمام موارد فوق می‌تواند مزیتی ارزشمند برای سازمان مربوطه به‌شمار ‌آیند و تحت عنوان موارد تسهیل‌کننده مسیر پیشرفت عمل کنند.

بهره‌برداری مفید از سازمان

با وجود تعارف بسیاری که در مورد بهره‌برداری مفید از یک سازمان وجود دارد بهتر است بگوییم در حقیقت رابطه بین ارزش تولید و امکاناتی که در سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد را باید تعریف عمومی بهره‌برداری یک سازمان دانست که بدیهی است عوامل بسیاری در نتیجه آن دخیل است. از مهم‌ترین عواملی که تحت عنوان راهکار مفید برای افرایش بهره‌برداری یک عمل می‌کنند، شناخت کافی از روش‌ها، مشکلات، موانع و افزایش فرهنگ سازمانی در این سازمان‌هاست.

توسعه سرمایه انسانی

همانطور قبل‌تر بدان اشاره کردیم نیروی انسانی از عوامل موثر بر تحول سازمانی به‌شمار می‌آید و نقش مهمی در اجرایی شدن امور ایفا می‌کند، به‌طوری‌که یک سازمان بدن وجود نیروی انسانی خود قادر به ادامه فعالیت نیست اما مهم‌ترین نکته در این نیروی انسانی که منجر به نتایج مفید و موثر می‌گردد، دانش و مهارت‌های آنهاست که هرچه علم آنان در زمینه نوع فعالیت مجموعه افزایش یاب، کارایی نیروها افزایش یافته و بهره‌وری موفقی از سازمان را شاهد خواهیم بود. تصور کنید این نیروهای مفید و موثر توسعه یابد، این اهمیت سرمایه‌گذاری آموزشی که از مزایای رقابتی در بازار به‌شمار می‌یابد، نقش پررنگ‌تری را ایفا می‌کند و با توسعه سرمایه انسانی آگاه مجموعه با قدرت بیشتری پیش می‌رود.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.