ماهیت موفقیت چیست ؟؟؟

  • admin
  • ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
موفقیت

بزرگ‌ترین باور نادرستی که در ارتباط با موفقیت وجود دارد، این است که اغلب افراد تصور می‌کنند موفقیت به معنای رسیدن است؛ مهم نیست رسیدن به چه چیزی؛ این رسیدن می‌تواند رسیدن به قدرت، رسیدن به پول، رسیدن به یک جایگاه اجتماعی، رسیدن به شخصی که به او علاقه داریم و یا مواردی از این دست باشد.

در ادامه با این مطلب از سایت Rakebi.ir همراه باشید تا با ماهیت موفقیت بیشتر آشنا شوید.

موفقیت-در-زندگی
موفقیت در زندگی

در واقع بسیاری از مردم دچار بیماری خاصی هستند که من نام آن را « بیماری رسیدن » می‌گذارم. این بیماری باعث می‌شود افراد عطش و طمع کاذبی برای رسیدن به موفقیت یا مکان خاصی داشته باشند و بدین‌واسطه لذت زمان حال را از دست بدهند .

فردی را تصور کنید که برای مسافرت قصد دارد با خودروی شخصی مثلاَ از شهر تهران به بندرعباس برود؛ این شخص اگر دچار بیماری رسیدن باشد، قطعاَ تمام مسیر طولانی تهران تا بندر عباس را با حداکثر شتاب ممکن طی خواهد کرد و حتماً از تمام زیبایی‌هایی که در طول مسیر وجود دارد، غافل خواهد شد. چنین شخصی هرگز از سفر خود لذت نخواهد برد، چراکه چشمش را بر همه زیبایی‌ها و لذت‌های مسیر بسته و مدام رسیدن به مقصد را طلب کرده است .

به اطراف خود نگاه کنید؛ چند نفر از نزدیکان شما جزو چنین افرادی هستند؟ یا به بیان دیگر چند نفر از نزدیکان خود را می‌شناسید که در دسته چنین افرادی قرار بگیرند؟ خود شما چقدر دچار این بیماری هستید؟آیا شما جزو آن دسته از افراد هستید که وقتی قرار است کاری انجام دهند یا به جایی بروند از زمان حال غافل می‌شوند و تنها نتیجه و مقصد را مهم تلقی می‌کنند یا بلعکس جزو کسانی هستید که در عین تلاش و کوشش سعی دارند از تک تک لحظات زندگی خود بهره ببرند؟

امروز یکبار برای همیشه این میل بیش از حد و کاذب به مقصد رسیدن را از ذهن خود بیرون کنید و یاد بگیرید از کلیت زندگی و سفرهای آن لذت ببرید، چراکه خود زندگی سفر است، سفری که با تولد ما آغاز می‌شود و با مرگ ما خاتمه می‌یابد؛ پس سعی کنید از تک تک لحظات آن به بهترین نحو بهره‌مند شوید و لذت ببرید.

موفقیت به معنای رسیدن به جایی یا موقعیتی در زندگی نیست، اما اگر اینگونه نیست، آن را چگونه می‌توان معنا کرد؟

اجازه دهید برای روشن‌تر شدن این بحث، نگاهی به زندگی پل گسکوئین، یکی از اسطوره‌های فوتبال انگلیس داشته باشیم. پل در دوران حرفه‌ای فوتبال خود به موفقیت‌های بسیار زیادی دست یافت که همین امر باعث شد او از جمله محبوب‌ترین چهره‌های فوتبال انگلیس به شمار بیاید.

وی از نظر ورزشی به موقعیت‌های بسیار مهمی دست یافت، اما آیا به نظر شما این فرد، شخص موفقی است؟ لازم به‌ذکر است بدانید پل گسکوئین سال‌هاست به‌علت مصرف مشروبات الکلی در شرایط بسیار ناگوار و منزجرکننده‌ای زندگی می‌کند. اگر موفقیت به معنای رسیدن بود، چرا شخصی مثل او دچار چنین بحران‌هایی در زندگی شده است؟

بنابراین پاسخ فوق خیر است؛ موفقیت تنها به‌ معنای رسیدن به مقصد نیست، بلکه لذت بردن از تمام مسیر است. به بیانی دیگر موفقیت به معنای رسیدن نیست.

The-motor-nature-of-success
ماهیت حرکتی موفقیت

موفقیت به معنای دستیابی به نتایج درخشان اجتماعی نیست. موفقیت به معنای کسب چیزهایی مثل ثروت و قدرت که خیلی‌ها آرزوی آن را دارند نیست؛ پس اگر موفقیت همه این موارد نیست، چه ماهیتی دارد؟

موفقیت ماهیتی حرکتی دارد. از روزی که شما مقصد درستی برای زندگی خویش انتخاب می‌کنید، هر قدم شما در مسیر رسیدن به آن هدف یا مقصد صحیح، توام با موفقیت است و لذت و سعادتمندی را به‌همراه دارد.

سخن آخر


بنابراین در جمع‌بندی این مقاله می‌توان به‌ جرأت گفت که موفقیت علاوه‌بر رسیدن به هدف، لذت بردن از مسیر است اما نکته‌ای باید در این مسیر توجه داشته باشید، هدف‌گذاری صحیح است.

این هدف‌گذاری اگر احمقانه انجام شود، در نهایت شکست خواهید خورد؛ البته ناگفته نماند که هر شکستی نتیجه تصمیم نادرست نیست، گاهی شکست‌ها، تجارب ما را در مسیر رسیدن به موفقیت شکل و راه درست را به ما نشان می‌دهند.
به‌راستی که جان دی راکفلر کاملاً درست گفته است که: ” از اینکه خوبی‌ها را رها کنید تا به عالی‌ترین‌ها برسید، هراس نداشته باشید.”
بهتر است در این مسیر علایق خود را نیز درنظر بگیرید، چراکه علایق عامل مهمی در رسیدن موفقیت تلقی می‌شوند و می‌توانند محرک باشند، برای اینکه شما را به مقصدتان پیش ببرند. داشتن محرک همیشه در رسیدن به مقصد موردنظر عامل مهمی تلقی می‌شود، اما همچنان تاکید بر اینکه رسیدن به هدف، با درنظر گرفتن زمان حال و لذت بردن از آن همان موفقیت است، خالی از لطف نیست.

نظرات کاربران
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.